Marmuro inkrustacija - karališka prabanga Jūsų namuose

Apie inkrustacijos meną
Vieni patraukliausių darbų, sukurtų panaudojant marmurą, neabejotinai yra pagaminti naudojant inkrustacijos techniką. Šia technika dekoruoti yra Tadž Mahalo ir Mogolų dinastijos statiniai. Šia nuo senų laikų naudojama meno technika išpuošti pastatai ar pavienės detalės yra kruopščiai saugomos ir tik nedaugelį šio meno eksponatų šiandien galima laisvai apžiūrėti.

Subtili inkrustavimo marmuru technika apima du rankomis atliekamus procesus: reikiamų dalių išpjaustymą ir graviravimą įvairių formų raižiniais. Pirmiausia pasirenkama, kokiu raštu marmuro plokštė bus graviruojama, pavyzdžiui, galima rinktis augalinius motyvus arba geometrinių formų ornamentiką. Supjaustytos skirtingų atspalvių marmuro dalelės šlifuojamos tol, kol įgauna tikslią pagal graviūrą numatytą formą. Inkrustacijos technikoje naudojamas ne tik marmuras, bet ir įvairios kitos medžiagos.

Inkrustacijos meno istorija
Inkrustacijos brangiaisiais akmenimis technika pradėta naudoti apytiksliai XVI a. pabaigoje Italijoje, daugiausiai Florencijos miesto amatininkų dirbtuvėse, o ši technika buvo žinoma pietra dura pavadinimu, reiškiančiu meną iš kieto akmens. Italai ištobulino klasikinės inkrustacijos techniką ir ilgą laiką buvo jos monopolininkai. Nuo 1630-ųjų pietra dura buvo pradėta naudoti ant kilnojamų, nedidelių objektų kaip dekoracinės interjero detalės, pavyzdžiui, inkrustuotos lentelės ant kabineto durų ar stalviršiai. Juose dažniausiai buvo atspindimi paukščių ir gėlių motyvai. Neilgai trukus šios dekoracijos pasiekė ir Mogolus, kur ir dabar jas galime išvysti nepaliestas rekonstruktorių.

Visoje Mogolų imperijoje labiausiai Indijos architektūra rūpinosi valdovas Dahanšachas. Jam nebuvo jokių kliūčių, per didelių pinigų ar per ilgo laiko – jis siekė sukurti tokį tvirtą, tokį amžiną, ir tokį gražų architektūros stebuklą, kurį žmonija visais laikais prisimintų. Jo statiniuose, o ypač viename jų, labiausiai jaučiamas kerintis Mogolų dinastijos prieraišumas pietra dura technikai. Tadž Mahalas, imperatoriaus ir jo žmonos antkapinis paminklas, pagrindinė menė ir aplinkui ją besidriekiančios marmurinės baliustrados – geriausi tais laikais naudojamos pietra dura technikos pavyzdžiai.

Inkrustacijos meno technologijos etapai
Inkrustacijai dažniausiai naudojame dvi pagrindines marmuro rūšis: baltąjį marmurą ir juodąjį akmenį (Kadappa smiltainį). Vis dėlto, kliento nurodymu pagrindui galima naudoti ir kitus spalvotuosius akmenis, pavyzdžiui, žaliąjį marmurą. Inkrustacija baltu marmuru suteikia dekoruojamam objektui karališkos prabangos, tuo tarpu juodakmenis – labai patraukliai atrodo.

Inkrustacijos pagrindui naudojame:

  • Baltą marmurą (indiškus Makrana, Rajasthan)
  • Kreminės spalvos marmurą (Italija)Inkrustacija natūraliu akmeniu
Augaliniai ar geometriniai motyvai išpjaunami iš žalvario lakšto. Tada pastarasis dedamas ant marmuro, kur perkeliamas kontūras ir marmuras išgraviruojamas. Spalvotųjų akmenų dalelės, jau išpjautos į reikiamas formeles ir nupoliruotos, dėliojamos ant marmuro ir priklijuojamos.

Rinktis galima iš kone trisdešimties akmens spalvų. Kai kuriuos akmenis paveikus karščiu, galima išgauti tam tikrus atspalvius, pavyzdžiui, kaitinant Jaisalmer geltonąjį akmenį galima išgauti raudoną spalvą.

Įprastai inkrustacijai naudojami natūralūs akmenys:

1) White Jasper
2) Chocolate Stone
3) Green Marble
4) Sang-a- Mariam
5) Tiger Stone
6) Red Jasper
7)Lapis
8) Green Aventurine
9) Brown Bidasar
10) Black Onyx
11) Yellow Aventurine
12) Green Bidasar
13) Yellow Bidasar
14) Cobra Stone
15) Malachite
16) Ruby
17) Jaiselmer Red (Heated)
18) Dark Green Bidasar
19) Creama Marble
20) Jaiselmer Yellow
21) Alikantak
22) Green Laventure
23) Torques (Firoza)
24) Amethyst

Visi šie akmenys yra natūralūs. Mes nerekomenduojame naudoti sintetinių akmens pakaitalų, tačiau atsižvelgiant į kliento užsakymą, galėtume naudoti ir juos.

Poliravimas
Pabaigus inkrustacijos darbus ir išdžiūvus dirbiniui, jo paviršius yra iki blizgesio nupoliruojamas, o nelygumai pašalinami. Poliruojama akmeniniu šlifuokliu, suteikiančiu ilgai išliekantį blizgesį.

Pakavimas
Atlikus poliravimo darbus, gaminiai supakuojami. Padengus visą paviršių ir kampus poliesterio putplasčio plokštėmis, gaminiai sandėliuojami ant medinių palečių (laikantis visų saugaus krovinio gabenimo priemonių).